00
ماد بهداشت

مامو گرافی و پایان سرطان سینه؟

مامو گرافی

 

به دلیل شیوع روز افزون سرطان سینه در بین زنان دنیا از جمله ایران همواره ترس از ابتلا به این سرطان در بین بانوان وجود دارد.

ماموگرافی در ارزیابی بیماری‌های سینه

ماموگرافی یک نوع عکسبرداری با اشعه ایکس است که برای تعیین و تشخیص بیماری‌های سینه در زنان استفاده می‌شود، این روش از حدود 30 سال پیش ابداع شده و باعث سهولت در تشخیص سرطان سینه در مراحل اولیه می‌شود.تشخیص دیرهنگام و در مراحل پیشرفته بیماری از جمله سرطان سینه یکی از مشکلات جوامع است در حالیکه با تشخیص زودرس بیمار درمان شده و می‌تواند به زندگی خود ادامه دهد.

انجام ماموگرافی سرطان‌زا نیست

برخی انجام ماموگرافی را زمینه ساز سرطان می‌دانند اما خطرات ناشی از برخورد اشعه ایکس با سینه در ماموگرافی آنقدر ناچیز است که می‌توان ان را نادیده گرفت. حتی اگر یک خانم از 40 سالگی تا 90 سالگی هر سال ماموگرافی انجام دهد.

ماموگرافی برای چه کسانی لازم است

به طور عمده انجام ماموگرافی در دو گروه یکی بیمارانی که دارای علائم هر یک از بیماری‌های سینه مانند عفونت، توده یا غیره باشند و یکی در زنان سالم بالای 50 سال ضروری است
مرگ ناشی از سرطان پستان، اکنون در کشور ما همچون دیگر کشورهای دنیا در کمترین میزان نسبت به 40 سال گذشته است. شاید این خبر که براساس یافته‌های آماری به دست آمده، نتواند ترس ناشی از سرطان پستان را در بسیاری از خانم‌ها کم کند، اما این خبر از آن جهت خوشحال کننده است که می‌تواند تائیدی باشد بر اثر بخشی بسیار زیاد سیستم‌های غربالگری، تشخیصی و درمانی سرطان پستان برای رسیدن به طول عمر طبیعی.
 حتی می شود با بهره گیری از روش های غربالگری که به طور مرتب صورت بگیرد، سلول سرطانی در پستان را حتی پیش از تهاجمی شدن و در مرحله سلولی تشخیص داد و بدون نیاز به روش هایی چون شیمی درمانی و تنها با استفاده از جراحی، رادیوتراپی و داروهای خوراکی شیمیایی درمان کرد.
این مسأله که مسلما تشخیص سرطان پستان در چنین مرحله ای بیمار را از خطر از دست دادن عضو و پذیرش عوارض تخریبی شیمی درمانی بی نیاز می کند،بسیار حائز اهمیت است /خوشبختانه با پررنگ شدن اهمیت و جایگاه روش های غربالگری برای بسیاری از خانم ها، تشخیص سرطان پستان در چنین مرحله ای نسبت به ده سال گذشته بشدت افزایش یافته است.
سرطان پستان زمانی وارد فاز مهاجم می شود که سلول های سرطانی از مجاری شیری که محل اولیه ایجاد آنهاست به عروق خونی یا لنفاوی گسترش یابد، می گوید: زمان تشخیص در این نوع سرطان نیز در روند بهبودی و درمان بسیار موثر است

 گردآوری شده توسط: واحد تحقیق و توسعه گروه ماد بهداشت

Leave a comment

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.آدرس:

دفتر مرکزی : مشهد - بلوار سپهبد قرنی - بین قرنی 21 و 23 برج مجد 1 طبفه سوم واحد 306

تلفن:

05137130910
05137130911
05137130912

فکس:

05137130913

پیام کوتاه:

2000 7070 2000

ایمیل فروش:

sales@andria.ir

درباره ما - فرم تماس با ما - فروشگاه آرایشی بهداشتی