لوگو آندریا

انواع لکه های پوستی

 

انواع لکه های پوستی

پوست انسان، مخصوصا بخش هایی که در معرض عوامل محیطی قرار می گیرند مانند صورت و گردن و دست ها مستعد ایجاد انواع لکه های پوستی از جمله کک و مک می باشند. لکه های پوستی به دلیل تولید رنگدانه ملانین در پوست ایجاد می گردد. عوامل متعددی باعث ترشح آنزیم تیرونیاز و در نتیجه تولید بیش از حد ملانین می شوند. عواملی از قبیل نور خورشید، حاملگی، عدم تعادل هورمونی، عوامل موروثی، بیماری های کبد و افزایش سن.
بطور کلی انواع لکه های پوستی را می توان در 8 نوع زیر خلاصه نمود

1-کک و مک

لکه های قهوه ای کم رنگ و کوچکی است که معمولا در صورت و نواحی در معرض نور خورشید پدیدار می شوند و به مرور زمان زیاد می شوند.

2- ملاسما

لکه های روشن و قهوه ای پوست که به کندی تشکیل شده و در زنان شایع تر است .عوامل هورمونی(حاملگی و قرص ضد بارداری) محصولات آرایشی غیر طبیعی ، نور خورشید و عوامل موروثی از دلایل تشکیل آن است. ریشه آن به تولید بش از حد ملانین  به دلیل فعالیت زیاد ملانوسیت بر می گردد . در خانم ها ممکن است با تنظیم هورمون و یا پایان حاملگی محو شوند و اما در آقایان به ندرت از بین می روند.

3- تغییر رنگ پس از التهاب

ااین نوع تغییر رنگ به دلیل بیماری، سوختگی ویا آکنه بوجود می آید و با توجه به دلیل پیدایش آن، میتواند گسترش یافته یا محو شود.

4- لکه های بزرگ  کودکی

لکه های با رنگ مشابه ، از بژ تا قهوه ای تیره ، با مرزهای کاملا مشخص و اندازه از نیم تا پنج سانتی متر ، از زمان تولد و یا دوران کودکی بوجود می آیند و با افزایش سن و رشد از بین می رود .

5- لکه های ناشی از بیماریهای کبد

کبد به عنوان بزرگترین عضو بدن انسان، مسئولیت دفع سموم از بدن را دارد. در صورتیکه این سموم به دلیل عملکرد نادرست کبد از بدن دفع نشوند، در پوست بدن جمع شده وباعث ایجاد لک ، خارش و زردی روی پوست می گردد

6- لکه های قهوه ای مایل به سیاه  و مسطح

 که به دلیل افزایش سلولهای ملانوسیت در اپیدرم بوجود می آیند . در بیشتر موارد در میانسالی پدیدار می شوند و ممکن است با افزایش سن تشدید شوند.

7- تغییر رنگ به دلیل افزایش سن

لکه های تیره و صاف که با افزایش سن و در میانسالی روی نقاط مختلف بدن بوجود می آیند.

8- تغییر رنگ بر اثر مصرف دارو

عوارض جانبی مصرف بعضی از دارو ها سبب ایجاد لکه های پوستی می شود

 

.گردآوری شده توسط: واحد تحقیق و توسعه گروه ماد بهداشت

 

ماد بهداشت | کرم های گیاهی | محصولات پوستی ارگانیک

استفاده از مطالب این سایت در دیگر سایت ها تنها با ذکر نام منبع  andria.ir  و درج لینک آن مطلب مجاز می باشد

کلیه حقوق مادی و معنوی این وب سایت متعلق به شرکت ماد بهداشت میباشد

فیس بوک آندریا اینستاگرام آندریا گوگل پلاس آندریا

 گروه ماد بهداشت