لوگو آندریا

عوارض جانبی کوجیک اسید Kojic acid side effects

کوجیک اسید

کوجیک اسید که ازچند نوع قارچ(aspergillus  و penicillum) مشتق می شود یکی از ترکیبات اصلی اکثر محصولات آرایشی و مراقبت از پوست می باشد. از کرم های روشن کننده و محو کننده های لک تا انواع مرطوب کننده ها لوسیون های بدن و کرم های ضد آفتاب.

وظیفه کوجیک اسید

وظیفه اصلی آن بنا به گفته محققان ژاپنی که حدود 24 سال پیش برای اولین بار آن را عرضه کردند روشن نمودن پوست و درمان تغییر رنگ یا هایپرپیگمنتاسیون می باشد، در مناطقی که تجمع ملانین ها زیاد شده وسبب تغییر رنگ می شود. جدا از خواص روشن کنندگی آن که در ابتدا مورد تایید اکثر پزشکان پوست و محققان قرار گرفت، این ماده دارای عوارض جانبی خاصی می باشد که برای پوست های حساس به مراتب شدیدتر می باشد. شاخص ترین عارضه جانبی استفاده از محصولات حاوی کوجیک اسید، سوزش پوست می باشد هرچند میزان استفاده از این ماده در محصولات آرایشی و بهداشتی جزئی می باشد. حتی اگر کوجیک اسید در بسیاری از افراد باعث سوزش پوست نشود. به گفته دانشمندان ژاپنی خطر بیماری درماتیت تماسی با استفاده از این محصولات تشدید می شود. اگر در زمان استفاده برجستگی، جوش قرمز رنگ، درد و خشکی در ناحیه مورد استفاده مشاهده نمودید استفاده از آن را سریعا متوقف کنید.

بررسی عوارض جانبی کوجیک اسید

با بررسی بر 165 تحقیق انجام گرفته بر روی عوارض جانبی کوجیک اسید توسط سازمان غیرانتفاعی EWG  برخی مطالعات نشان دهنده تاثیر ترکیبات جانبی کوجیک اسید بر روی جهش سلولی پستانداران می باشد ، اما آثاری از سرطان زا بودن در انسان مشاهده نگردیده است. تحقیقات انجام گرفته روی حیوانات مشخص گردید که میزان زیاد کوجیک اسید باعث آسیب به کبد و کلیه ها می گردد. تاثیر مخرب بر سیستم تناسلی، قلبی و عروقی دستگاه گوارش و سیستم تنفسی و در دوزهای مصرفی بالاتر تخریب مغز و عصب های مغز در حیوانات مشاهده شده است. این سازمان (EWG) در پایان گزارش خود یادآوری می کند که اعلام قطعی عدم استفاده از کوجیک اسید در محصولات آرایشی و بهداشتی نیازمند تحقیقات بیشتر می باشد. در مارس 2010 تحقیق بر روی 1574 ماده شیمیایی در دانشگاه برکلی کالیفرنیا انجام گردید که توانایی کوجیک اسید در ایجاد جهش در باکتری سالمونلا از یافته های آن بوده است.

.گردآوری شده توسط: واحد تحقیق و توسعه گروه ماد بهداشت

 

ماد بهداشت | کرم های گیاهی | محصولات پوستی ارگانیک

استفاده از مطالب این سایت در دیگر سایت ها تنها با ذکر نام منبع  andria.ir  و درج لینک آن مطلب مجاز می باشد

کلیه حقوق مادی و معنوی این وب سایت متعلق به شرکت ماد بهداشت میباشد

فیس بوک آندریا اینستاگرام آندریا گوگل پلاس آندریا

 گروه ماد بهداشت